MINERÁL.CZ
Kameny v lomnickém muzeu pojedenácté
RNDr. Luboš HromádkoČeský ráj, jehož součástí je i Lomnicko, patří mezi geologicky a mineralogicky nejzajímavější oblasti nejenom v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. Tektonické, vulkanické, sedimentární, metamorfní a další procesy v průběhu stovek miliónů let vytvářely současnou podobu krajiny. Množství mineralogických lokalit, přírodních zajímavostí, lidové architektury a historických kulturních památek daly v roce 1955 podnět k vyhlášení prvního velkoplošného chráněného území v bývalém Československu. Původně se jednalo hlavně o pískovcová skalní města. Postupné rozšiřování určilo současné hranice Chráněné krajinné oblasti Český ráj (CHKO) a pro svou unikátnost byl tento region v roce 2005 zařazen do prestižního seznamu UNESCO se statutem Geopark Český ráj.
Výstavy „Drahé kameny a minerály“ v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou se staly tradicí a také letos zpříjemní prázdninový pobyt v našem městě. Acháty a jaspisy zaujmou svou pestrostí, barevností, tvarem, texturou a jedinečností. Nenajdete zde dva stejné kameny a každý z nich je tak svým způsobem originálem, který vytvořila sama příroda a konečný vzhled určili řezáním, broušením a leštěním místní „kamenáři“. K vidění budou i další odrůdy křemene (čirý křišťál, kouřově zbarvená záhněda, růžový růženín, či fialový ametyst) a další minerály ze zdejších a světových nalezišť, které jsme za roky své činnosti získali vlastním sběrem, výměnou či koupí a sami je zpracovali.
Zkamenělá dřeva z období permu a karbonu (před 250 – 300 mil.lety) nás zavedou do prvohorních pralesů. Zuhelnatěním araukárií, psaronií, stromovitých přesliček a plavuní vznikaly četné sloje černého uhlí v Podkrkonoší . Při vhodných podmínkách bez přístupu vzduchu a vysokém obsahu SiO2 došlo k postupnému prokřemenění dřevní hmoty. Po rozřezání a vyleštění pak spatříme původní strukturu těchto mnohdy již vyhynulých druhů, která je navíc barevně zvýrezněna příměsemi oxidů železa, manganu a dalších prvků.
Jako host se letošní výstavy zúčastní bělohradská výtvarnice Blanka Křižková, která představí své obrazy s rostlinnými motivy a ručně paličkovanou krajku.
Otevřeny budou také stálé expozice (mineralogie, zoologie, etnografie, historie města, oblastní galerie, památník rodu Šlechtů a oddělení věnované básníkovi Jaroslavu Seifertovi – nositeli Nobelovy ceny). Je zajištěna videoprojekce filmů s kamenářskou tematikou. Návštěvníci si mohou zakoupit sbírkové kameny, šperky, pohledy, mapy . V prodeji budou CD s nahrávkami skladeb lomnického rodáka Františka Doubravského (1790-1867).
Výstava bude otevřena od 1. do 31. července denně od pondělí do soboty od 9 do 16 hodin, v neděli od 9 do 12 hodin. Pro předem hlášené návštěvy bude zajištěn odborný výklad. Srdečně Vás zveme na tuto hojně navštěvovanou výstavu i na prohlídku Města Lomnice nad Popelkou a jeho překrásného okolí.
RNDr. Luboš Hromádko
Městské muzeum a galerie Lomnice n.P.
512 51 Lomnice nad Popelkou
Tel.: 481 671 872
www.lomnicenadpopelkou.cz
email: muzeum.lomnice@seznam.cz