Místo diamantu za miliony broušené sklo. Národní muzeum má ve sbírce bezcenné exempláře
Lidovky.cz Dočíst na Lidovky.czMísto pětikarátového diamantu broušené sklo nebo laboratorně vytvořený kašmírský safír. Sbírka drahých kamenů Národního muzea, kterou instituce dlouhá léta vystavovala, obsahuje bezcenné exempláře. Originály byly pravděpodobně ukradeny a zaměněny před zhruba 50 lety.
Zlaté Hory na Jesenicku, které nedávno otevřely Poštovní štolu, chystají pro turisty další tahák. Poodhalit tamní zlatokopeckou minulost jim má obří propast Žebračka, která je nyní kvůli bezpečnosti nepřístupná a střežená kamerami. V budoucnu by se však mohla otevřít veřejnosti, plán už posvětili zlatohorští zastupitelé.
Zeptali jsme se vědců: Jak lze rozeznat minerály magnezit a dolomit?
Lidovky.cz Dočíst na Lidovky.czDobrým určovacím znakem je u této dvojice nerostů tvar krystalových nebo štěpných ploch. Případně můžeme použít jednoduchou chemickou zkoušku. Na otázku odpověděl Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D., z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty UK.
Svým rozsahem mimořádnou výstavu Minerály Českého středohoří zahájí ve čtvrtek ústecké muzeum. Stojí za ní mimo jiné významný geolog a mineralog Zdeněk Dvořák. „Mnohé kusy budou unikáty vystavené pouze při této příležitosti,“ slibuje muž, který je také autorem řady odborných knih.
V posledních dnech tak hojně zmiňované zásoby lithia v České republice nejsou sice ze světového hlediska nijak ohromné, ale také nejsou zanedbatelné. A byť jde o relativně novou surovinu, jeho těžba se může vyplatit jen díky starým cínoveckým známým.
©1999-2024 mineral.cz & autoři příspěvků